Naslovna / VODI BIZNIS / Kako i zašto smo oštećeni za 6000 do 48000 RSD preko biroa za zapošljavanje?

Kako i zašto smo oštećeni za 6000 do 48000 RSD preko biroa za zapošljavanje?

Print Friendly

КАКО НАПЛАТИТИ ШТЕТУ?

Сви грађани којима је престао радни однос (а који су у радном односу били најмање 12 месеци) имају право на новчану накнаду коју им једном месечно исплаћује Национална служба за запошљавање (тзв. Биро за запошљавање).

Месечна накнада коју је Биро дужан да исплаћује грађанима – корисницима накнаде не може бити нижа од 80% нити виша од 160% од минималне зараде. Међутим, Биро је СВИМА вршио погрешан обрачун накнаде и ИСПЛАЋИВАО МАЊЕ износе од износа који су утврђени законом.

Као последица погрешног обрачуна СВИ КОРИСНИЦИ НАКНАДЕ СУ ПРЕТРПЕЛИ ШТЕТУ у просеку од по 2.000,00 динара за сваки месец.

Сви грађани који су били корисници ове накнаде имају право да путем суда захтевају исплату штете која треба бити увећана за законске затезне камате. За остварење овог права се препоручује ангажовање адвоката.

Одредбама Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослености („Сл. гласник РС“ бр. 36/2009, 88/2010) утврђена су права лица којима је престао радни однос на новчану накнаду у случају престанка радног односа одн. престанка обавезног осигурања.

Одредбе чл. 69 и 70 Закона прописују да је основица за утврђивање висине новчане накнаде просечна зарада, плата или накнада зараде незапосленог лица у последњих шест месеци који претходе месецу у којем је престао радни однос, односно осигурање, да се новчана накнада утврђује у висини од 50% од основице и да новчана накнада не може бити виша од 160% нити нижа од 80% од минималне зараде утврђене у складу са прописима о раду за месец у којем се врши исплата новчане накнаде.

Одредбе чл. 78 Закона прописују да корисник има право на здравствено и пензијско и инвалидско осигурање за време остваривања права на новчану накнаду и да су доприноси садржани у новчаној накнади, да се плаћају на терет лица које прима новчану накнаду а да је основица на коју се плаћају доприноси износ новчане накнаде.

С обзиром на одредбе Закона новчана накнада се утврђује у нето износу и нето износ новчане накнаде се исплаћује кориснику а износ накнаде се обрачунава према минималној цени рада коју на сваких шест месеци утврђује Социјално економски савет Републике Србије у нето износу и према броју часова рада по календару с обзиром на месец у коме се врши исплата новчане накнаде.

Национална служба за запошљавање (тзв. Биро за запошљавање) је вршила погрешан обрачун новчане накнаде јер је корисницима исплаћивала умањену новчану накнаду у износу који је мањи од 80% од минималне зараде и јер је обрачун вршила на основу просечних часова рада, а не на основу стварног – променљивог фонда часова рада у месецу за који се врши исплата.

Корисницима новчане накнаде је дакле проузрокована штета погрешним обрачуном и исплатом мањих износа од оних који им припадају у складу са Законом о запошљавању и осигурању за случај незапослености и у складу са Законом о раду.

Новчана накнада је у умањеном износу исплаћивана и корисницима који су примали накнаду која је већа од 80% од минималне зараде јер је обрачун погрешно вршен на основу просечних часова рада, а не на основу стварног – променљивог фонда часова рада у месецу за који се вршила исплата.

Досадашња судска пракса потврђује да је корисницима новчане накнаде исплаћивана мања накнада од оне која је требало да буде исплаћена и да је корисницима исплаћивано мање од 1.700 до 2.900 динара за сваки месец у ком су примали накнаду од Националне службе за запошљавање.

С обзиром да је, у складу са чл. 72 Закона, период од 3 месеца минималан период на који корисник има право на накнаду од Националне службе за запошљавање и да је просечно сваког месеца сваком кориснику исплаћивано мање по 2.000,00 динара то је сваки корисник новчане накнаде у просеку оштећен за најмање 6.000,00 динара.

Закључак

Сви они који су били и/или који су и даље корисници новчане накнаде имају право да преко надлежног суда у парничном поступку захтевају исплату накнаде штете са каматама од Националне службе за запошљавање. У току судског поступка је потребно спровести вештачење од стране вештака економско-финансијске струке којим треба утврдити тачну разлику између исплаћених новчаних накнада и износа накнаде који корисницима припадају према овде наведеним законима.

У Нишу, 26.03.2015.г.
Аутор
Адвокат Петар Ракочевић
адвракоцевиц@гмаил.цом

Za vas preporučujemo:

Mladi u biznisu

Zaposliti se danas, naročito u struci predstavlja veliki izazovo za sve mlade ljude u našoj …

11 Komentari

  1. Postovani,
    U periodu od 16.08.2014. god. pa do 13.06.2015. god.,bio sam korisnik novcane naknade sa biroa.Za svih 10 meseci,primao sam U PROSEKU oko 14000 din.,(zavisno od meseca).Obzirom da sam procitao Vase obavestenje,interesuje me,kojom procedurom bih ja mogao da naplatim svoju razliku,kome da se obratim i koliki bi bili troskovi procesa jer vidim da pominjete i veštačenje od strane veštaka ekonomsko-finansijske struke?
    Inace,zivim u Smederevu i ne znam kome bih se obratio ovde.Bio bih Vam veoma zahvalan ako bi ste mi odgovorili i pomogli.
    Unapred zahvalan
    Jovanovic Boban

  2. Rada

    Interasuje me da li i dalje zakidaju, s obzirom da imam u porodici nekog ko je upravo postao korisnik naknade sa Biroa, kao i koliki se iznos prima poslednjih meseci ako se na biro otišlo s minimalcem?

  3. Aldin

    Poštovani,

    Kada se kaže da novčana naknada ne može biti niža od 80% ninimalnae zarade, jel se to misli na neto ili bruto zaradu?

    Srdačan pozdrav.

    Aldin

  4. Biljana

    Postovanjem,
    Na trziste Rada uz nadoknadu Sam od 28.February ,2014 godine u trajanju od 24 meseca,I sada mi upravo to istice.,Sve vreme Sam primala nadoknadu u iznosu OS 13.000 do 14.000 dinara.Interesuje me da li Sam kao korisnik ove nadoknade ostecena .kome I na koji nacim da se obratim radi utvrdjivanja tacnog iznosa koji Sam eventualno trebala da primam.Znacilo bih mi puno jer jos uvek nemam uslov za odlazak u penziju jer me je novi Zakon pomerio tako da cu ixvesno vreme biti I bez nadoknade,bez posla a I bez penzije.
    U nadi da cete mi pomoci ja vam se unapred zahvaljujem.

  5. ZB

    I dalje isplacuju pogresne iznose, na primer za januar 2016 isplaceno mi je 13 700 dinara sto znaci uskratili su me za 3 200 dinara jos treba proveriti u pio fondu da li i tamo uplacuju manje. Ja vec spremam tuzbu.

  6. Dušan Jovanović

    Imam pitanje.

    Novčanu nadoknadu sam primao od juna 2011. godine do 11. marta 2013. godine.
    Tek danas sam saznao da sam oštećen.

    Da li možete da mi odgovorite kada moja eventualna potraživanja zastarevaju?

    Pozdrav

    • marina

      koliko unazad se isplacuje od koje godine..neko mi rece 2012 a sada kazu da nije.

  7. Radmila Sosic

    Novcanu naknadu primam od 01.01.2014,sad mi istice,dali sam ostecena,primala sam od 13000 do14000,mesecno,i kako da ostvarim razliku,dali je dovoljno ici samo preko advokata?

  8. Nevenka

    Postovani,da li se odnosi na isplatu naknade 2012 godine?

  9. Nevenka Milankov

    NOVCANU NAKNADU SAM PRIMALA 2012.GODINE 6.MESECI…DA LI VREDI PODNOSITI TUZBU?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *